wtorek, 5 lipca 2016

2 plt MzOT na ćwiczeniu ANAKONDA16W dniach 10-12 czerwca członkowie 2 plutonu mazowieckiej OT uczestniczyli w ćwiczeniu Anakonda-16 na poligonie wojsk lądowych w Nowej Dębie. Drużyna weszła w skład kompanii OT, która została podporządkowana dowódcy 5. batalionu zmechanizowanego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W skład kompanii OT weszli także członkowie stowarzyszenia z Podkarpacia oraz Małopolski. W sumie Obronanarodowa.pl wystawiła pododdział w sile 81. żołnierzy.
5. batalion zmechanizowany Strzelców Podhalańskich stanowi trzon wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG sformowanej z żołnierzy z Litwy, Ukrainy i Polski pod dowództwem generała bryg. Adama Joksa. Żołnierze LITPOLUKRBRIG wsparci kompanią Obrony Terytorialnej ćwiczyli zadania związane z hybrydowymi zagrożeniami bojowymi.
W ramach zajęć część kompanii OT zgrywała się z piechotą zmechanizowaną z 5. batalionu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich jeżdżąc i desantując się z bojowych wozów piechoty, BWP-1, przeprowadzając izolację taktyczną rejonu w ramach zadania "Cordon & Search" a także wykonując natarcie na miasto przy wsparciu ogniowym BWP-1. Pozostała część kompanii OT doskonaliła procedury działania na stałym posterunku kontrolnym, wykonywanie patrolu pieszego na odległości 20 km w sile plutonu, w ramach którego realizowane były procedury: działania podczas wejścia w zasadzkę, przenikania w rejonie lesistym, prowadzenia rozpoznania obiektu przeciwnika, ewakuacji medycznej rannych z pola walki, działania podczas napadu na obiekt. W godzinach wieczornych wystawione zostały posterunki z zadaniem prowadzenia obserwacji rejonu przyszłego przeszukania, potwierdzenia obecności sił separatystów w miejscowości i monitorowanie ich działalności.
Ponadto w działania zaangażowane było Taktyczne Centrum Operacyjne na poligonie w Nowej Dębie przy współpracy i wsparciu merytorycznym oficerów z Biura ds. Obrony Terytorialnej, za pomocą którego poprzez systemy łączności prowadzony był nadzór działania wszystkich kompani na poszczególnych kierunkach.
W efekcie działań szkoleniowych 12.06.2016 r. na poligonie w Nowej Dębie Małopolsko - Podkarpacka Kompania OT wspólnie z LITPOLUKRBRIG wzięła udział w pokazie operacji typu CORDON & SEARCH, który obserwowali m.in. Minister Obrony Narodowej,Dowódca Generalny RSZ RP oraz Dowódca Operacyjny RSZ RP.
Na uwagę zasługuje szybkość z jaką ochotnicy stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl byli w stanie zaznajomić się i obyć z zasadami i procedurami panującymi w Wojsku Polskim. Jest to niejako dowód, że intensywny program szkoleniowy LPOT (lekka piechota obrony terytorialnej) nie poszedł na marne.
Szkolenie poligonowe w ramach ćwiczenia Anakonda-16 było ukoronowaniem całego dorobku szkoleniowego stowarzyszenia i impulsem do dalszych wysiłków mających na celu wyszkolenie jak największej rzeszy osób w ramach projektu LPOT.

 Fot.: Ralph, Rollo, ppor. Robert Suchy/CO MON