poniedziałek, 16 lipca 2012

GZ Czarny Lis i 1KPU na Milsimie "48H: Convoy Oprations"

13-15 VII 2012 Grupa Zadaniowa Czarny Lis, wchodząca w skład 1 Katangijskiego Plutonu Uderzeniowego jako Sekcja Rozpoznania, wzieła udział w Milsimie "48H: Convoy Operations", który odbył się od 13 do 15 lipca br. w Borach Tucholskich.

Trwająca 48 godzin symulacja miała na celu odtworzyć działania regularnych armii dwóch skonfliktowanych, fikcyjnych państw: Redestanu i Kyprozji. 1KPU stanowił w całości jeden z trzech plutonów wchodzących w skład sił państwa Redestanu. Głownym zadaniem plutonu było zorganizowanie i przeprowadzenie zasadzki w wyznaczonym punkcie, gdzie wywiad spodziewał się pojawienia konwoju sił Kyprozji. Na jednym z transporterów znajdował się z ładunkiem, który należało przechwycić.


Mimo prawidłowo wykonanych procedur, skutecznego zniszczenia konwoju oraz przechwycenia przewożonego ładunku, osłabiony wcześniejszymi działaniami 1KPU odniósł bardzo ciężkie straty w wyniku ataku sił QRF Kyprozji. Dwóch z trzech członków sekcji rozpoznania GzCZL biorących udział w symulacji odniosło rany i zostało wyeliminowanych z symulacji.

Milsim 48H było pierwszym przedsięwzięciem 1KPU, w którym całość plutonu działała wspólnie przez blisko 48 godzin. Podczas symulacji Grupa Zadaniowa Czarny Lis z duża skutecznością prowadziła rozpoznanie dla całego plutonu, unikając kontaktów, nawigując w terenie i prowadząc nasłuch radiowy.