wtorek, 13 listopada 2012

1 Mazowiecka Drużyna Obrony Terytorialnej rozpoczyna działalność!

Z dniem 11 listopada 2012 roku, Grupa Zadaniowa Czarny Lis zmienia nazwę na 1 Mazowiecka Drużyna Obrony Terytorialnej "Czarny Lis". 1 MDOT działa w ramach projektu Lekkich Pododdziałów Obrony Terytorialnej (LPOT) Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl Ruch Na Rzecz Obrony Terytorialnej.
Tym samym zamknięty zostaje 7-letni rozdział działalności nieformalnej grupy "Czarny Lis". Udział w projekcie LPOT otwiera przed Lisami nowe możliwości rozwoju oraz nawiązywania formalnej współpracy szkoleniowej tak z innymi członkami projektu, jak i wszelkiego rodzaju instytucjami samorządowymi i państwowymi.


poniedziałek, 12 listopada 2012

KwNwTZ 2012: Ćwiczenie "Kompania w Natarciu w Terenie Zabudowanym"

27 - 28 Października 2012 r. odbyło się kolejne ćwiczenie na szczeblu kompanii zorganizowane przez Jednostkę Strzelecką 2023 Wodzisław Śląski oraz stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, w którym udział wzięło ponad 200 osób w tym Grupa Zadaniowa Czarny Lis.

Wszystko zaczęło się w Sobotę 27 Października. Pobudka, poranny apel i wyjazd na ćwiczenia, gdzie podzieleni na plutony ćwiczyliśmy różne elementy na czterech podpunktach nauczania:

1. Poruszania się w terenie zabudowanym
2. Walka w pomieszczeniach
3. Szturm i oczyszczanie budynku
4. Podstawowe manewry plutonu

Przez cały pierwszy dzień ćwiczeń padał deszcz, wiał wiatr, a w Niedzielę z rana spadł śnieg.Po pobudce i apelu w Niedzielę wymaszerowaliśmy na starówkę Wodzisławia Śląskiego, gdzie odbyło się główne ćwiczenie. Kompania nacierała kilkoma wąskimi ulicami w stronę starówki, gdzie znajdowały się stanowiska obrony pluton nieprzyjaciela. Zadanie postawione przed siłami kompanii brzmiało zniszczyć nieprzyjaciela i zająć starówkę. Całość ćwiczenia była prowadzona przy użyciu pozoracji pola walki, ćwiczenie dało sporo do myślenia i pokazało jak szalenie trudnym elementem jest walka w mieście. Całość ćwiczenia zakończyło się apelem, w którym uczestniczyli goście specjalni: płk rez. prof. AON dr hab. Józef Marczak oraz mjr. rez. Krzysztof Wójcik.

Ćwiczenie pomimo szeregu drobnych niedociągnięć było sporym wyzwaniem i dostarczyło nowych cennych doświadczeń ogółowi ćwiczących uczestników.

Grupa Zadaniowa Czarny Lis brała udział w ćwiczeniach jako 4 drużyna 3 plutonu kompanii OT.

Kilka zdjęć z przebiegu ćwiczenia: